İletişim
Türkçe English

Atık Yağların Geri Dönüşümü

...
Atık Yağların Geri Dönüşümü
Atık Yağların Geri Dönüşümü

Dünyada artan hızlı tüketim kültürü ile birlikte kaynaklar azalmakta bunun yanında kullanılmış ürünlerin doğaya bilinçsiz bir şekilde bırakılması ile çevre kirliliği artmaktadır. Kaynakların azalması ile birlikte hammadde temini konusu ciddi bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır.

Kaynakların azaltmak ve çevre kirliliğinin önüne geçebilmek için en önemli konu kullanılmış atıkların geri dönüştürülerek tekrardan insanların kullanımına sunulmasıdır. Bu kapsamada dünyada ciddi çalışmalar olmakla beraber; ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Kullanılan ürünlerin içinde çevreye en çok zarar veren ürünlerin başında ise hem endüstriyel hem de bireysel olarak kullandığımız yağlar oluşturmaktadır. Kullanılmış atık yağların geri dönüşümü veya geri dönüşüme uygun değilse çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi gerekmektedir.

 

 

Atık Yağların Çevreye Verdiği Zararlar

  • Evlerde kullanılmış olan kızartmalık yağlar çok kullanılması sonucunda polar sayıları yükselir ve kanserojen madde haline gelir. Kullanılmış kızartmalık yağların bekletilerek bir kaç defa kullanılması insan sağlığı için zararlıdır. Kullanılmış kızartmalık yağlar tekrar kullanılması durumunda mide ve kolon kanseri gibi hastalıklara sebep olmaktadır. İnsan sağlığının zarar görmemesi için kullanılmış yağları tekrar kullanmaktan uzak durulmalıdır.

  • 1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre içme suyuna zarar veriyor ve kullanılmaz hale getiriyor. Toksik özelliğe sahip bitkisel atık yağların yeraltı sularına karışması sonucunda temiz su kaynaklarını kirlenmektedir. Yeraltı suları bütün ülkeler için çok önemli bir içme suyu kaynağıdır.

  • Kullanılmış olan atık yağların çöpe atılması sonucunda yağmur ile birlikte yer altı sularının kirlenir. Bu atıklar yeraltı sularını ile beslenen nehirlere, denizlere ve göllere ulaşır. Kullanılmış atık yağların su kaynaklarına karışması sonucunda kirlenmeye neden olmakla birlikte ve doğal ortamda yaşayan canlılara zarar verir. Denizlere ve göllerde yağların yüzeyi kaplması sonucunda havadan suya oksijen geçişi önler ve suda yaşayan canlılara zarar verir.

  • Kullanılmış atık yağların lavaboya dökülmesi sonucunda yağlar şehir kanalizasyon sistemine ulaşmadan donması nedeniyle borunun kullanabilir kesit alanını daraltarak borularda tıkanmalara neden olur. Bundan dolayı evlerde kullanılan atık yağları lavabo içine dökmemek gerekir.

  • Bina içinde tıkanıklara neden olan atık yağlar donmadan şehir kanalizasyon sistemine ulaşması durumunda kanalizasyon sisteminde tıkanıklıklara neden olarak yoğun yağışlarda taşkın ve sel olmasına neden olabilmektedir.

  • Kanalizasyon sistemine karışan atık yağların arıtma tesislerinde arıtılması çok zor olup fazladan işletme maliyetlerine neden olmaktadır.

Atık Yağların Çevreye Zarar Vermesi Nasıl Önlenir?


Hayatımızın birçok yerinde kullanılmış olduğumuz atık yağlar hem çevreye hem de canlılara çok ciddi zararlar vermektedir. Doğaya bilinçsiz bir şekilde salınmış olan atık yağları arıtmak ve bölgeyi temizlemek de çok zor ve maliyetli bir iştir. Atık su sistemine karışmış olan 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirletmekte ve atık suyun geri kazanım çok zor olmaktadır.


İşletme veya konutlardan çıkacak olan yağın özelliklerine göre bitkisel atık yağların yakıt olarak kullanılması ve bu yöntemle enerji üretilmesi sağlanabilmektedir. Atık yağlar geri dönüşüme kazandırılarak hem çevre kirliliğinin önüne geçebilir hem de ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını karşılayabiliriz.


Ulusal ve yerel işletmeler tarafından yağ tüketiminin çok olduğu ticari işletmeler için ise yağ tutucu sistemi zorunlu hale getirilerek atık su sistemine karışmış olan kullanılmış yağların şehir kanalizasyon hattına karışmadan ayrılması amaçlanmaktadır.


Yağ tutuculardan çıkan atık yağlar yapısı bozulduğunda dolayı geri dönüşüme uygun olmayıp tehlikeli atık özelliği gösteren yetkili firmalar tarafından bertaraf edilmesi gereken ürünlerdir.

Geri Dönüşüm İmkanı Olmayan Yağları Ne Yapabilirim?

Yerel ve ulusal idareler tarafından ticari işletmeler tarafından kullanılması zorunlu olan yağ tutucular şehir kanalizasyon sistemlerini korurken işletmeler için yeni sorunların başlangıcı olmuştur. İşletmeler hatlarda ve yağ tutucuda oluşan tıkanıklık sorunlarının yanında koku ve yağ tutucudan çıkan yağın bertarafı konusunda sorunlar yaşamaktadır.

Yeşil Grup Enerji, BioGuy ile bu sorunları biyolojik olarak atık yağı yerinde bertaraf ederek çözerken; işletmelerde oluşan tıkanıklık ve koku problemlerinin önüne geçmektedir. Yeşil Grup Enerji ile sorunlarınız biyolojik olarak çözmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İletişim Formu