İletişim
Türkçe English

Mikrop Öldürücü Lamba

...
Mikrop Öldürücü Lamba
Mikrop Öldürücü Lamba

Dünyada hızla artan nüfusla birlikte insanların yaşam tercihlerini şehir yaşamlarından yana kullanması sonucunda şehirlerdeki insan yoğunluğu çok ciddi bir şekilde artmıştır. Artan nüfusun yanında artan üretim merkezleri hava kalitesini ciddi anlamda düşürmüştür.

Korona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte alışkanlıklarımız ve önceliklerimiz değişim göstermektedir. Bu kapsamda hayatımızda en önemli konu hijyen ve temizlik olmuştur. İnsanlar kişisel hijyenlerine dikkat ederken işletmelerde hem çalışanları hem de ziyaretçileri için gerekli önlemleri almak için çalışmaktadırlar.

İşletmeler çalışanları ve misafirleri için yüzey sterilizasyon işlemlerine önem vermektedir. Sterilizasyon amaçlı kullanılan kimyasallar -kullanılan ürünün kalitesine göre- yüzeyler 2 haftadan 8 haftaya kadar koruma sağlarken; insan hareketliliğinin çok olduğu yerlerde hava dezenfeksiyonu konusunda eksik kalmaktadırlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar insanların hapşırmalarında ve öksürüklerinde hatta konuşmaları sırasında mikro damlacıklar yolu ile ağzından çıkan virüslerin havada 3-4 saat civarında asılı halde kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu yapılan araştırmalar sonucunda virüslerin en çok bulaşma riskinin hava yolu ile olduğu gözlemlenmiştir.

İşletmelerde oluşabilecek bu sorunların önüne geçebilmek, olası bir salgın tehdidini bertaraf etmek ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için hava dezenfeksiyonu konusunda geliştirmiş olduğumuz AEREM 19 serisi UV hava dezenfeksiyon sistemleri ile artık daha ortamlarınız daha güvenli olacak!

AEREM 19 UV hava dezenfeksiyon cihazı ile insan hareketliliğinin çok olduğu yerlerde bulaş riskini en aza indirirken çevreye ve insanlara hiç bir zarar vermez. Doğal ve çevreci bir ürün olan AEREM 19 zararlı patojenleri etkisiz hale getirmede en etkili yöntem olan UV mikrop öldürücü lamba kullanmaktadır.

AEREM 19 UV hava sterilizatörü ile kazanmış olduğumuz deneyim ve tecrübeler sonucunda AEREM 19 PRO asansör sterilizatörü ile dünyada ilk ve tek olan bir tasarımı geliştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Yapılan araştırmalar sonucunda virüslerin en çok bulaş şekli hava yoludur. Hayatımızın her alanında olan ve yaşam standartlarımızı yükselten asansörler ise en çok bulaş riskinin olduğu yerlerin başında gelmektedir. Yeşil Grup Enerji olarak işletmelerin hizmetine sunmuş olduğumuz AEREM 19 PRO cihazı ile yolcuların güvenli bir şekilde asansörleri kullanmaları artık mümkün!

 

 

Dezenfeksiyonda UV Sistemler


UV ışınların kaynağı güneş olup, insan gözünün algılayamadığı dalga boyuna sahip ışınlardır. İnsan gözü 400 nm ile 700 nm arasındaki dalga boylarını görebilirken; UV ışınların dalga boyları 100 nm ile 400 nm arasıdır.

UV ışınlar ise dalga boyuna göre 3 şekilde sınıflandırılmaktadır. Kullanım amacı ve alanına göre farklılık gösteren UV ışınlar bilinçli ve dikkatli kullanılması durumunda birçok faydası bulunmaktadır. Kısaca UV ışınları;

 • UVA olarak bilinen 315 nm ile 400 nm arasında dalga boyuna sahip UV ışınlarıdır. Uzun Uv olarak bilinir ve siyah renklidir. Medikal uygulamalarda kullanılan bu dalga boyları solaryumlarda da kullanılmaktadır.

 • UVB olarak bilinen ve 280 nm ile 315 nm arasında dalga boyuna sahip UV ışınlardır. Medikal uygulamalarda kullanıldığı gibi aynı zamanda D vitamini tedavisinde ve bazı matbaa uygulamalarda kullanılmaktadır.

 • UVC olarak bilinen ve 200 nm ile 280 nm arasında dalga boyuna sahip UV ışınlardır. Kısa UV olarak bilinen bu dalga boyuna sahip ışınlar antiseptik özelliğinden dolayı germisidal olarak da bilinir. UVC ışınlar kısa dalga boyu ve enerjisi ile her türlü mikroorganizmayı etkisiz hale getirebilir.

  Antiseptik germisidal özelliğinden dolayı dezenfeksiyon ve sterilizasyon amaçlı olarak kullanılan bu mikrop öldürücü lambaları daha detaylı olarak aşağıda tekrardan inceleyeceğiz.

UVC Işın Nedir?

UVC mikrop öldürücü ışık 200 nm ile 280 nm arasında kısa dalga boyuna sahip UV ışınlardır. UVC ışınlar dalga boyunun ksa olması ve yüksek enerjisi ile mikroorganizmalar üzerinde son derece etkin olup günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır.

Çin’de başlayıp tüm Dünya’yı etkisine alan Korona virüs salgınından önce de hayatımızda bulunan ve aktif olarak kullandığımız UVC mikro öldürücü lambalar; salgınla beraber mikroorganizmalar üzerinde en etkili yöntem olduğu için dezenfeksiyon amaçlı daha çok kullanılmaya başladı.

UVC ışınlar mikroorganizmalar üzerinde çok etkili ve çevreye zarar vermediği için çevre dostu bir yöntemdir. Fakat kullanımı sırasında mutlaka talimatlara uyulmalıdır.

Peki UV ışınlar mikroorganizmaları nasıl öldürüyor veya ne kadar sürede öldürüyor gibi soruların aklınıza geldiğini biliyoruz ve bu konuda daha detaylı bilgiler vereceğiz.

UVC Işınlar Mikroorganizmaları Nasıl Etkisiz Hale Getiriyor?


Bu bölümde UV ışınların sterilizasyon amacıyla kullanıldığında mikroorganizmalar üzerindeki etkilerinden bahsedip bilgi vermek istiyoruz. Uzun yıllar hastanelerde ve gıda sektöründe kullanılan bu yöntemi biraz daha yakından tanıyalım;

Lambanın yaymış olduğu UV ışınlar mikroorganizmalar tarafından absorbe edilir. Absorbe edilen bu ışınların hücrenin DNA’sındaki Timin bazı ile kovalent bağ oluşturur ve bu şekilde Timin dimerleri oluşur. UV ışınların oluşturmuş olduğu bu dimeler hücre hasarının temelini oluşturur. UV ışınlar vasıtasıyla hasarlı olan bu dimerler DNA’da katlanmalara neden olur ve bu şekilde DNA’nın yapısı bozulmuş olur.

Oluşan bu hasar sonrasında hücre bölünme hazırlığında iken kendi benzeri DNA oluşumunu güçleştirir, oluşumunu veya aktif hale gelmesini engeller. Gen dizilimi doğru olsa bile bölünme yeteneği olmayan mutant hücreler meydana gelir

UVC Işınların Etkinliği Nasıl Ölçülür


UV C ışıklar dezenfeksiyon amaçlı kullanılırken talimatlara uymalı ve çevredeki gerekli iş ve işçi sağlığı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
UVC ışınlar yukarıda anlatıldığı gibi hücrelerin Timin dimerlerinde oluşturduğu hasar ile hücreleri etskisiz hale getirmektedir. Kısa dalga boyuna sahip UV ışınların virüs ve bakteriler üzerinde öldürücü etkisi; kullanılan UV kaynağın birim alanda yaymış olduğu enerji ve mikroorganizmaya tesir süresi ile orantılıdır. Işıma süresinin artması veya kaynağın şiddetinin artması ile etkilenen ve etkisizleştirilen virüs ve bakteri sayısı da artacaktır.

UV C Dezenfeksiyon Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Yeşil Grup Enerji AEREM 19 ile kazanmış olduğu bilgi ve birikimlerle hareketliliğin daha çok olduğu asansör, değişim kabinleri, tahlil kabinleri gibi yerler için AEREM 19 PRO’yu geliştirerek bulaş riskinin çok olduğu yerlerde riski en aza indirmek için çalışmaktadır.

AEREM 19 PRO hibrid bir sistem olup, bulunduğu bölgede canlı olduğunda kapalı sistemde çalışır. Kapalı sistemde UV ışın ışık sızdırmaz bir kutuda olup dışarıdaki hava fanlar vasıtası ile bu hazneye alınır ve hava dezenfeksiyon işlemi yapılır. Bölgede canlı olmadığında ise açıkta bulunan UVmikrop öldürücü lambalar ürünleri ortama direkt olarak UV-C ışık vererek yüzey sterilizasyonu yapar. Tasarım ve çalışma şekli olarak Dünya’da tek olan AEREM 19 PRO ülkemizde tasarlanarak büyük bir ihracat başarısı yakalamıştır.

 • UV hava ve yğzey dezenfeksiyon cihazlarının uygulaması basit olup sterilizasyon armatürü direkt olarak monte edilebilir.

 • UVC ışınlar çevreye herhagi bir zarar vermez.

 • UV ışınları ile dezenfeksiyonda herhangi bir kimyasal kullanılmadığı için yüzeylerde artık kalmaz.

 • Çeşitli mikrop öldürücü kimyasal dezenfeksiyon işlemlerine göre yüzeylerde herhangi bir kalıntı bırakmadığı için korozyona neden olmaz.

 • UV ışınlar hemen hemen bütün mikroorganizmalar üzerinde etkili olup; dezenfeksiyon kabiliyeti çok yüksektir.

 • UV yüzey ve hava dezenfeksiyon sistemlerin bakım maliyeti düşük ve işletmesi basittir.

Neden AEREM Serisini Kullanmalıyım?


Yapılan araştırmalar sonucunda hemen hemen bütün mikroorganizmalar üzerinde etkili olan UVC ışınları doğal bir üründür. Doğru kullanımda insanlar ve çevreye herhangi bir zarar vermez. Doğa dostudur.

AEREM 19 ve AEREM 19 PRO bulaş riskinin yüksek olduğu yerler için tasarlanmış olup; bu bölgelerde oluşabilecek riski sıfıra yaklaştırmak için siz değerli kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Bu süreçte sosyal ve ticari hayatın yeni normal kapsamında alınan önlemlerin yanında AEREM 19 ve AEREM 19 PRO ile kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

AEREM 19 yemekhane, toplantı salonları, derslik gibi beraber bulunduğumuz yerlerde biz oradayken sessizce ortamı temizlerken; AEREM 19 PRO ise hem biz oradayken hem de biz gittikten sonra temizlemeye devam eder. AEREM 19 PRO ile asansörlere binmek artık daha güvenli, alışveriş merkezlerinde kıyafet deneme kabinleri daha hijyenik.

İletişim Formu