İletişim
Türkçe English

Yağ Tutucu Temizleme İşlemleri

...
Yağ Tutucu Temizleme İşlemleri
Yağ Tutucu Temizleme İşlemleri

Atık su ve kanalizasyon sistemlerinde çeşitli tıkanmaların önüne geçebilmek için düzenli olarak yağ tutucu temizleme işlemlerinin yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Özellikle bitkisel ve hayvansal yağların kullanıldığı çeşitli tesislerde yağ tutucu temizliğinin çok daha fazla önem taşıdığını belirtmek gerekir. Atık yağların kanalizasyon sistemine geçişini engellemek amacıyla kurulumu gerçekleştirilen hazneler genel olarak yağ tutucu sistem ya da yağ tutucu hazne olarak adlandırılıyor.

Bu sistemlerin temel fonksiyonu ise atık yağları ayırmak ve belirli bir hazne içerisinde tutmaktır.  Bu sayede kanalizasyon sistemine atık yağların karışması engellenmiş olur ve çevreye verilen zarar da minimum seviyeye çekilmeye çalışılır. Elbette yağ tutucu sistemlerin de  çeşitli tıkanmalara yol açmaması için düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. İşte bu işlemler yağ tutucu temizleme işlemleri olarak adlandırılıyor.

Yağ Tutucu Temizliği Periyotlarını Uzatmanın Yolu

Yağ tutucu sistemlerde gerçekleştirilen temizlik işlemleri mutlaka belirli periyotlarla  yapılmalıdır.  Ne oranda atık yağın bu sistemlere ulaştığına bağlı olarak temizlik periyotları da değişebilir. Ancak genel olarak yağ tutucu temizleme periyotlarını uzatmanın günümüzde mümkün hale geldiğini de belirtmek gerekiyor. Bu noktada devreye giren yağ tutucu bakterilerdir.

Yağ tutucu bakterilerin bu sistemlerde  mevcut olması durumunda atık yağlar parçalanarak suya ve karbondioksite dönüşüyor. Bu sayede sistem haznesinde biriken yağ oranı azalıyor ve dolayısıyla yağ tutucu temizleme işlemlerini daha uzun periyotlarla gerçekleştirmek mümkün hale geliyor. Biyolojik bir yöntem olarak değerlendirilmesi gereken yağ tutucu bakterilerin çevreye ya da doğaya herhangi bir zararının bulunmadığının altını çizelim.

Yağ Tutucu Bakterilerle Tanışın!

Günümüzde atık yağların kanalizasyona karışmasını yönetmelikler kapsamında da engellenmesi gereken birçok tesis yağ tutucu bakterilerden bihaber. Oysa bu bakteriler gün geçtikçe daha yaygın bir şekilde kullanılıyor ve faydalarından da maksimum düzeyde istifade etmek mümkün olabiliyor.  Söz konusu bakterilerin en önemli özelliği yağları parçalıyor olmasıdır. Bu sayede çeşitli sistemlerde ya da atık borularında yağların katmanlar halinde birikmesini de engellemiş oluyorlar.

Sadece doğaya ve canlılara değil içinde bulundukları sisteme de herhangi bir zararda bulunmuyor olmaları, yağ tutucu bakterileri benzer yöntemlerden daha üstün kılabiliyor. Bakterilerin daimi olarak çalışması ise yüz güldüren sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Ekonomik bir yöntem olduklarının altını çizmekle birlikte bu bakterilerin aklınıza gelebilecek her türlü atık sistemlerinde kullanıma uygun olduklarını da belirtelim. Konuya dair daha detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Artık siz de yeni nesil yöntemleri keşfedin!

İletişim Formu